ESO : Dünya’ya En Yakın Karadeliği Bulduk

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) ve diğer enstitülerden bazı gökbilimciler ekibi, Dünya’dan sadece 1000 ışıkyılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. Bu karadelik şuana kadar bulunanlar arasında en yakın olma ve çıplak gözle görülebilen üçlü bir sistemin parçası olma özelliği taşıyor.

Ekip, ESO’nun Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde bulunan 2.2 metrelik MPG / ESO teleskopunu kullanarak iki yardımcı yıldızını izleyerek görünmez nesneye kanıt buldu. Bu yöntemle gelecekte daha fazla benzer kara delik bulunabileceğinden, bu sistemin buzdağının ucu olabileceğini ifade ediliyor.

Bize Yakın Kaç Karadelik Var?

Çalışmayı yöneten ESO bilim adamı Thomas Rivinius ve Prag’daki Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Emeritus Bilimcisi Petr Hadrava yaptıkları ortak açıklamada, “Bunun kara delikli ilk yıldız sistemi, çıplak gözle görülebildiğini fark ettiğimizde şaşkınlık yaşadık,” dedi. Telescopium takımyıldızında bulunan sistem bize çok yakın olmakla birlikte, bu yıldızları güney yarımküreden dürbün veya teleskop olmadan karanlık ve berrak bir gecede rahatlıkla görülebilir. “Bu sistem, Dünya’ya en yakın kara deliği içeriyor,” dendi.

Ekip başlangıçta HR 6819 adı verilen sistemi, çift yıldız sistemleri üzerine yapılan bir çalışmanın parçası olarak gözlemledi. Bununla birlikte, gözlemlerini tekrar analiz ettikçe, HR 6819’da daha önce keşfedilmemiş üçüncü bir cismi ortaya çıkardıklarında şaşkınlık yaşadılar : Bir kara delik. La Silla’daki MPG / ESO 2.2 metrelik teleskop üzerinde FEROS spektrografı ile yapılan gözlemler, görünür olan iki yıldızdan birinin her 40 günde bir görünmeyen bir nesnenin yörüngesinde olduğunu, ikinci yıldızın ise bu iç çiftten büyük bir mesafede olduğunu gösterdi.

HR 6819’daki gizli kara delik, çevreleriyle şiddetli bir şekilde etkileşime girmeyen ve bu nedenle gerçekten siyah görünen ilk yıldız kütleli kara deliklerden biri. İç çiftte yıldızın yörüngesini inceleyerek varlığını tespit edildi ve ardından kütlesini hesaplandı. Şili merkezli Rivinius, “Güneş’in kütlesinin en az 4 katı kütleye sahip görünmez bir nesne sadece ve sadece bir kara delik olabiliceği ifade edildi.”

Peki Bu Karadelikler Bizim için Ne Kadar Tehlike Arz Ediyor?

Gökbilimciler bugüne kadar galaksimizde sadece birkaç düzine kara delik tespit ettiler, neredeyse hepsi çevreleriyle güçlü bir şekilde etkileşime giriyor ve bu etkileşimde güçlü röntgenler yayınlayarak varlıklarını duyuruyorlar. Ancak bilim adamları, Samanyolu’nun ömrü boyunca, daha birçok yıldızın yaşamlarını sona erdirirken kara deliklere çöktüğünü tahmin ediyorlar. HR 6819’da sessiz, görünmez bir kara deliğin bulunması, Samanyolu’ndaki birçok gizli kara deliğin nerede olabileceğine dair bizlere ipuçları sağladı. Rivinius, “Orada yüz milyonlarca kara delik olmalı, ama çok azını biliyoruz. Ne arayacağımızı bilmek, bizi bulmak için daha iyi bir konuma getirmeli.” ifadelerini kullandı.

Zaten gökbilimciler, keşiflerinin ikinci bir sisteme ışık tutabileceğine inanıyorlar. ESO’da görevli Marianne Heida, “LB-1 olarak adlandırılan başka bir sistemin de böyle bir üçlü olabileceğini fark ettik. “LB-1 Dünya’dan biraz daha uzak ama astronomik açıdan hala oldukça yakın, bu da muhtemelen bu sistemlerin çoğunun var olduğu anlamına geliyor. Onları bularak ve inceleyerek bu nadir yıldızların oluşumu ve evrimi hakkında çok şey öğrenebiliriz. hayatlarına Güneş kütlesinin yaklaşık 8 katından fazla başlayıp onları karadelikten çıkan bir süpernova patlamasıyla sonlandırıyor. “

Bu üçlü sistemlerin bir iç çift ve uzak bir yıldızla keşifleri, Dünya’da algılanacak kadar güçlü yerçekimi dalgalarını serbest bırakan şiddetli kozmik birleşmeler hakkında ipuçları sağlayabilir. Bazı gökbilimciler, birleşmelerin HR 6819 veya LB-1’e benzer bir konfigürasyona sahip, ancak iç çiftin iki kara delik veya bir kara delik ve bir nötron yıldızından oluştuğu sistemlerde olabileceğine inanmaktadır. Uzak dış nesne, iç çifti bir birleşmeyi ve yerçekimi dalgalarının salınmasını tetikleyecek şekilde yerçekimsel olarak etkileyebilir. HR 6819 ve LB-1’in sadece bir kara deliği vardır ve nötron yıldızı yoktur, ancak bu sistemler bilim adamlarının üçlü yıldız sistemlerinde yıldız çarpışmalarının nasıl olabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap