Satürn’ün Auroraları Gezegenin Garip Atmosferini Açıklayabilir

Cassini’nin son yörünge gezintilerinden elde edilen veriler, gaz devinin ‘enerji krizini’ çözebilir.

Satürn’ün auroraları gezegenin atmosferini elektrikli bir tost makinesi gibi ısıtabilecek güçte. NASA’nın Cassini uzay aracının son yörüngele gezintisinde yaptığı ölçümler, Satürn’ün üst atmosferinin , aurorasının parladığı yerde en sıcak olduğunu, dış gezegenler hakkında uzun süredir devam eden bir gizemin çözülmesine yardımcı olabilecek bir bulgu olduğunu gösteriyor.

Satürn’ün üst atmosferi, gezegenin güneşten uzaklığına bağlı olarak bilim adamlarının ilk beklediğinden çok daha sıcak. Aslında, tüm gaz devi gezegenlerin – (Satürn, Jüpiter, Uranüs ve Neptün) – 150 kelvin (–123 ° Celsius) civarında soğuk üst atmosferlere sahip olduğu düşünülüyordu. Ancak 1970 ve 80’lerde dış gezegenlerin üzerinden geçen Voyager uzay aracından gelen veriler, Satürn’de 400 ila 600 kelvin (125 ° C ila 325 ° C) şaşırtıcı derecede kızarmış bir üst atmosfer gösterdi. Bu sıcaklıklar Jüpiter ve Neptün üzerinde çok daha yüksek sıcaklıklarda seyretmekte.

Gezegensel bilim adamları bu uyumsuzluğu bir “enerji krizi” olarak tanımlıyorlar. Bir şey bu devasa gaz devlerinin atmosferine ekstra enerji enjekte ediyor, ama kimse ne olduğunu bilmiyordu. Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan gezegen bilim adamı Ron Vervack, “Bu sıcaklıkların neden bu kadar yüksek olduğunu açıklamaya çalışmak uzun süredir gezegen atmosferi fiziğinde bir hedef olmuştur” diyor.

Cassini’nin Satürn’ü 13 yıl boyunca yörüngede dolaştıktan sonra , Eylül 2017’de Satürn’ün atmosferine dalmadan önce misyonunu gezegen ve halkaları arasındaki gözüpek bir dizi dalma ile bitirdi. Bu son yörünge gezinimi sırasında, uzay aracı arka planda yıldızları izleyerek gezegenin üst atmosferini araştırdı. Atmosfer bloklarının yıldız ışığının miktarını ölçmek Brown’a ve meslektaşlarına, atmosferin farklı noktalarda ne kadar yoğun olduğuna dair bir dizi ipucu verdi.

22 tanesi Cassini’nin görevinin son altı haftasından olmak üzere 30 yıldız ölçümü verisi kullanan ekip, Satürn’ün tüm gezegen boyunca ve farklı derinliklerde atmosferik sıcaklıklarını haritaladı. Arizona Üniversitesi’nden gezegen bilimcisi Tommi Koskinen “Dış gezegenler için bu eşi görülmemiş bir veri seti” olduğunu ifade ediyor.

Atmosfer yaklaşık 60 ° N ve 60 ° S enlemleri civarındaydı ve kabaca Satürn’ün parlayan auroraları ortaya çıktı . Auroralar, güneşten yüklü parçacıklar bir gezegenin manyetik alanı yani manyetosferi ile etkileşime girdiğinde parıldayan parlak ışıklardır. Dünya’nın görünür aurorasından farklı olarak, Satürn’ün auroraları esas olarak ultraviyole ışıkta parlar.

Aurora’ın ışığı kendi başına çok fazla ısı yaymaz, ancak bir ekmek kızartma makinesindeki teller gibi ısı üretebilen elektrik akımları eşlik eder. Joule ısınması adı verilen bu sürecin aynısı, Dünya atmosferinde de gerçekleşir.

Brown, Jüpiter, Uranüs ve Neptün’ün auroraları da ekstra ısı ile çakışırsa, auroras güneş sistemindeki sıcak atmosferlerin gizemini çözebilir. Aynı süreç dış gezegenlerde bile gerçekleşebileceğini ifade ediyor.

Voyager veri kümesiyle çalışan ancak yeni çalışmaya dahil olmayan Vervack, bu çalışmanın bu sıcak üst atmosferlerin “anlayışımızda büyük bir adım” olduğunu düşünüyor.

Magnetosferleri Satürn’den daha karmaşık olan “Doğru olup olmadıklarının gerçek testi Uranüs veya Neptün’e gittiğinizde yanıtlanacak” ifadelerini kullandı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayınlanacaktır.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Giriş Yap